Portal wiara.pl

  1. Z tej kolebki cywilizacji wyrosło i zawsze będzie wyrastać przesłanie, które na pokusy autorytaryzmu odpowiada demokracją; które przeciwstawia indywidualistycznej obojętności troskę o drugiego człowieka, o ubogich i o stworzenie, niezbędne podstawy odnowionego humanizmu, którego potrzebują nasze czasy i nasza Europa – mówił papież Franciszek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym podczas wizyty apostolskiej w Grecji. W pałacu prezydenckim w Atenach Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.
  2. W związku z nasilającymi się próbami przemytu migrantów przez granicę litewsko-polską rząd w piątek poparł wniosek MSW Litwy o zaostrzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską i przedłużenie takiego stanu o kolejny miesiąc na granicy z Białorusią.
  3. Bezpieczeństwo energetyczne jest głównym tematem rozpoczynającej się w sobotę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze. Prezydent Duda odwiedził bazę Straży Ochrony Wybrzeża Kataru, a także terminal LNG Ras Laffan.
  4. Papież mianował biskupa Adriana Galbasa arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej - poinformował arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
  5. Tradycyjnie, w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na świąteczne upominki dla dzieci i seniorów, pomoc w zakupie opału dla domów opieki oraz letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin – powiedział KAI ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.