Chrzty

W zaistniałej sytuacji aleca się odłożenie sakramentu chrztu, z wyjątkiem niebezpieczeństwa śmierci i innych ważnych powodów na czas po ustaniu epidemii. Jeżeli jednak chrzest święty miałby być udzielony, to tylko poza Mszą świętą, z uwzględnieniem limitu osób tworzących zgromadzenie (czyli tylko przy udziale rodziców i chrzestnych) i zasad higieny. Jeżeli danego dnia miało by być więcej chrztów to nie należy organizować chrztów zbiorowych, ale udzielać chrztu pojedynczo w odpowiednich odstępach czasowych. W liturgii chrzcielnej wodę należy każdorazowo zmienić i poświęcić. Nie można używać wody wcześniej poświęconej.

Śluby
Małżeństwo można pobłogosławić podczas Mszy św. lub poza nią z zachowaniem zasad obowiązujących w innych celebracjach z uwzględnieniem limitu osób tworzących zgromadzenie Praktycznie więc celebracja sakramentu małżeństwa powinna odbywać się tylko z udziałem narzeczonych i świadków. W przypadku przełożenia ślubu, pamiętać należy o ważności dokumentów: metryka chrztu i dokument USC – 6 miesięcy, protokół przedmałżeński – 1 rok.

Pogrzeb katolicki

Pogrzeby w zaistniałej sytuacji należy dostosować się do obowiązujących przepisów sanitarnych, nawet jeśli wskażą, że pogrzeb ma się odbywać tylko od bramy cmentarza do grobu. Jeżeli nie będzie innych odgórnych zarządzeń to na ten czas Mszę św. pogrzebową w naszej Parafii odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego. Zarówno we Mszy św. jak i w pogrzebie, nie może uczestniczyć do odwołania więcej, niż pięć osób - przedstawicieli najbliższej rodziny (poza księdzem, służbą liturgiczną i sprawującymi obsługę pogrzebu). W obecnej sytuacji nie ma również możliwości gromadzenia się na tradycyjnej wspólnotowej modlitwie różańcowej w gronie sąsiadów i znajomych w kościołach, kaplicach, a tym bardziej w domach. Modlitewne czuwanie przy zmarłym ogranicza się do domowej modlitwy w rodzinach. W czasie pogrzebu jest zakaz otwierania trumny. Nie ma też tradycyjnego konduktu pogrzebowego na cmentarz. W pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę.