W związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii i najnowszymi zarządzeniami organów państwowych oraz przepisami sanitarnymi obowiązującymi od 25 marca br. oraz w nawiązaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 marca br., Wskazań Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca br. oraz Komunikatu przewodniczącego KEP z dnia 24 marca br., Zgromadzenia liturgiczne [np. Msza św., pogrzeb, „Droga krzyżowa”, Adoracja itp.] nie mogą przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi. W praktyce oznacza to, że we Mszy św. mogą uczestniczyć wyłącznie zamawiający intencję mszalną. Dlatego w obecnej nadzwyczajnej sytuacji gorąco prosimy wszystkich naszych parafian oraz przebywających czasowo na terenie naszej parafii wiernych o skorzystanie z dyspensy od udziału we Mszy św. niedzielnej, udzielonej przez biskupa diecezjalnego oraz pozostanie w domach i łączenie się na sposób duchowy z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie w naszych kościołach. Uczyńmy to w duchu odpowiedzialności za wszystkich wiernych, zarówno tych, którzy z racji na wypełnianie obowiązków zawodowych służą innym i podejmują zleconą im pracę, jak i tych, którzy ze względu na wprowadzone od 25 marca br. nowe regulacje pozostają w domach rodzinnych, Korzystających ze wspomnianej dyspensy proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła i udział w nabożeństwach transmitowanych w środkach społecznego przekazu. Nadzwyczajna sytuacja sprzyja też temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej Kościołami domowymi. Jak mówił Prymas Polski: „W sprawowaniu Mszy w pustym kościele jest miłość. I jest to miłość bardzo konkretna, bo przecież jesteśmy zjednoczeni duchowo, polecamy Bogu intencje chorych, cierpiących, tych, którzy się boją, którzy są samotni. Wszyscy rozumiemy, że ta izolacja nie jest po to, żeby nas rozdzielić, ale jest dla naszego wspólnego dobra”

Mając na uwadze zaistniałe ograniczenia, zachęcamy Was Drodzy Parafianie, abyście wobec niemożności udziału w celebracjach liturgicz­nych oddali w duchu wiary Panu Jezusowi tę ofiarę i złożyli ją za tych parafian, którzy dotychczas nie korzystali z przywileju systematycznego uczestnictwa w Świętej Ofierze. Złożenie tej ofiary w bieżącym roku duszpasterskim, w którym w sposób szczególny pochylamy się nad tajemnicą Eucharystii, będzie wyrazem odpo­wiedzialności za Kościół, troski o siebie i miłości bliźniego. Ufamy, że obudzi to także większą tęsknotę za Eucharystią i zaowocuje w przyszłości głębszym jej przeżywaniem przez wielu. Przy okazji zachęcamy wszystkich naszych Parafian, by korzystając z łaski wolnego czasu czytali więcej niż dotychczas Pismo św. i raz jeszcze pochylili się nad materiałami duszpas­terskimi, które kapłani pozostawili podczas ostatniej wizyty kolędowej.

Wskazania szczegółowe

Poza liturgią kościół nasz pozostaje w ciągu dnia otwarty dla adoracji i osobistej modlitwy wiernych, do której zachęcamy. W przypadku większej ilości wiernych przybyłych na Eucharystię (ponad 5 osób), udzielamy w pierwszej kolejności Komunii św. tym, którzy są w łasce uświęcającej i nie będą mogli wziąć udziału we Mszy św. Wierni i posługujący do Mszy św. powinni zajmować miejsca jak najbardziej oddalone od siebie. Znak pokoju przekazuje się jedyni przez skinienie głową bez podawania rąk. Wierni przystępują do Komunii zachowując odstęp dwóch metrów od siebie nawzajem. O ile to możliwe unikamy koncelebracji. Jeśli jednak sprawuję się Mszę św. koncelebrowaną, przygotowywanie kielicha, spożywanie z niego i puryfikacja pozostawiona jest głównemu celebransowi. Koncelebransi spożywają Ciało i Krew Pańską przez zanurzenie, po czym główny celebrans spożywa Krew Pańską. Każdego dnia kontynuujmy śpiew suplikacji po błogosławieństwie kończącym każdą Mszę św.

Wszystkich wiernych prosimy o zrozumienie sytuacji i przestrzeganie wprowadzonych wytycznych.