Komunia św. duchowa

W czasie, gdy obowiązuje dyspensa od osobistego uczestniczenia we Mszy Świętej, z wdzięcznością powinniśmy przyjmować liczne transmisje Mszy Świętych przez Internet, TV i radio. Zachęcamy jednak aby ci, którzy czują się w stanie łaski, pragnienia i gotowości podczas tych transmisji przyjmowali Komunię Świętą duchową ,w której mogą mieć udział wszyscy uczestniczący w Eucharystii za pośrednictwem mediów. Przyjęcie Jezusa, także duchowo, to przecież zwieńczenie Eucharystii.
Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie. Gdy w czasie Mszy św. przychodzi moment Komunii św. możemy przyjąć Jezusa na sposób duchowy używając np. takich słów: „Klękam u Twoich stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Tobie skruchę mego serca, które pogrąża się w nicości i Twojej świętej obecności. Uwielbiam Ciebie w Sakramencie Twej miłości, pragnę Cię przyjąć w ubogim mieszkaniu mego serca. W oczekiwaniu na szczęście Komunii sakramentalnej pragnę Cię przyjąć w Duchu. Przyjdź do mnie, o mój Jezu, abym przyszedł do Ciebie. Niech Twoja miłość rozpali całą moją istotę na życie i na śmierć. Wierzę w Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie. Niech się tak stanie” (Ojciec św. Franciszek).


Odpust zupełny


Papież Franciszek udzielił na czas epidemii odpustu zupełnego następującym osobom:


I. zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, pracownikom służby zdrowia, rodzinom osób chorych.
II. umierającym, zwłaszcza gdy nie mogli wyspowiadać się i przyjąć sakramentu namaszczenia chorych oraz Komunii św. w formie Wiatyku.
III. modlącym się przed Najświętszym Sakramentem, odprawiającym także w warunkach domowych: Drogę Krzyżową, różaniec, czytającym przez pół godziny Pismo Święte. Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wyznanie wiary, choćby w formie skróconej i spontanicznej np. Wierzę w Ciebie Chryste. Następnie bycie w łasce uświęcającej, wyrzeknięcie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i przyjęcie komunii św. choćby tylko duchowej.