Dziś (Niedziela Palmowa) na wszystkich Mszach św. jest pobłogosławienie palm, ale nie ma procesji z palmami. Dziś rozprowadzamy nowy numer „Opiekuna” i książkę: „Wszystko o Prymasie Tysiąclecia”.


W minionym tygodniu z powodu panującej powszechnie pandemii, a więc i zwiększonego ryzyka zagrożenia zdrowia i życia naszych wiernych, my kapłani jeździliśmy z Najświętszym Sakramentem po wioskach naszej Parafii i po mieście i błogosławiliśmy domy i obejścia naszych parafian. W większości domów parafianie nasi wystawili w oknach swoich mieszkań święte obrazy albo zapalone świece i tak w klimacie modlitwy oczekiwali na Eucharystyczne błogosławieństwo naszego Pana. Bóg zapłać! My kapłani zaś błogosławiliśmy ludzi i domostwa Najświętszym Sakramentem prosząc Chrystusa Eucharystycznego o zmiłowanie nad nami z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa. Bogu niech będą dzięki!


Z uwagi na panującą w naszym kraju epidemię zarówno dziś jak i w przyszłą niedzielę o g. 15.00 będzie sprawowana dodatkowa Msza św. błagalna. Natomiast każdego dnia bieżącego tygodnia, do środy włącznie po Mszy św. wieczornej o g. 18.00, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem nadal będzie odmawiana modlitwa Różańcowa z suplikacjami w int. ustania epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie. Zapraszamy!


Przypominamy, że w związku z pandemią koronawirusa nadal aktualna jest dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. udzielona przez biskupa kaliskiego wszystkim wiernym naszej diecezji i tymczasowo przebywającym na jej terenie. Ci którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć we Mszy św. w kościele powinni korzystać z transmisji Mszy św. niedzielnych w mediach i przyjmować Komunię św. na sposób duchowy. W związku z wykładnią trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) w Diecezji Kaliskiej okres w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (11.06.20) .


W celu umożliwienia skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania jak największej ilości wiernym podtrzymujemy nadal - do najbliższej środy włącznie - dodatkowy dyżur spowiedniczy. Codziennie nie tylko przed Mszą św. rano i wieczorem, ale również od g. 15.00 do g. 16.00 księża będą w konfesjonale i będzie można skorzystać z sakramentu pokuty oraz z adoracji Najświętszego Sakramentu. Prosimy aby podczas spowiedzi zachować bezpieczną odległość między penitentem a spowiednikiem i zachować ograniczoną prawem liczbę 5 zgromadzonych osób. Nie całujemy stuły po spowiedzi. W tym szczególnym usilnie prosimy penitentów aby nie łączyli spowiedzi z kierownictwem duchowym, ale ograniczyli się do krótkiego wyznania win. Także spowiednicy powinni udzielać krótkiej nauki oraz stosownej pokuty uwzględniającej wyjątkowe okoliczności. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, powinny wzbudzić akt żalu doskonałego i koniecznie przystąpić do sakramentu po ustaniu przeszkody. Po ustaniu epidemii będzie w naszej parafii zorganizowana spowiedzi parafialna z odpowiednią ilością kapłanów do sprawowania sakramentu indywidualnie.

 


Triduum Paschalne

Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych liturgiach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy podtrzymujemy w tym roku zwyczaj tzw. „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”. W przypadku „ciemnicy” będzie to stałe tabernakulum do którego dodajemy odpowiednią dekoracje kwiatową. „Grób Pański” będzie w tym samym miejscu co każdego roku!


W Wielki Czwartek powinniśmy zakończyć wszelkie ciężkie prace i porządki. W tym dniu bowiem kończy się Wielki Post i wieczorną Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o g. 18.00 rozpoczynamy Triduum Paschalne czyli święta wielkanocne. Jest to jedno święto trwające trzy dni, a centrum tych świąt jest Noc zmartwychwstania z soboty na niedzielę. W Wielki Czwartek po Mszy św. przez trzy godziny, aż do 23.00 kościół będzie otwarty i będzie możliwość adorowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Na adoracji po Mszy św. będziemy dziękować Jezusowi za dar Eucharystii i Kapłaństwa. Od g. 19.30 do 20.30 adoracja będzie prowadzona przez błaszkowskich kleryków, a od g. 20.30 do 23.00 adoracja będzie w ciszy. Wszystkich chętnych zapraszamy.


W Wielki Piątek kościół będzie otwarty od g. 8.00 i będzie możliwość Adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie przez cały dzień aż do g. 23.00. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Z wiadomych powodów w tym roku nie będzie Drogi Krzyżowej z cmentarza do kościoła. Liturgia Wielkopiątkowa, koncentrująca nas na tajemnicy Krzyża Świętego rozpocznie się o g. 18.00. W tym roku rezygnujemy z adoracji indywidualnej Krzyża i wspólnie oddawać będziemy cześć Krzyżowi, bez bezpośredniego kontaktu, klęcząc na swoich miejscach i śpiewając stosowną pieśń. Po Modlitwie po Komunii św. Najświętszy Sakrament przeniesiony będzie w monstrancji do tzw. „Grobu Pańskiego” i tam wystawiony będzie do indywidualnej adoracji. Ofiary z wielkiego Piątku składane na tacę lub do skarbonki znajdującej się pod figurą św. Antoniego na filarze pod chórem przeznaczone będą, jak co roku, na utrzymanie świątyń chrześcijańskich w Ziemi Świętej oraz na kwiaty do tzw. „Grobu Pańskiego” w naszej świątyni. Bóg zapłać!


W Wielką Sobotę Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie od g. 8.00 do 20.00. W tym dniu obowiązuje nas post od pokarmów mięsnych i zalecany jest post tak ścisły jak w Wielki Piątek. Władze kościelne zarządziły, że w tym roku w parafiach nie organizujemy poświecenia pokarmów na stół wielkanocny przez kapłanów. Tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba . Z powodu panującej pandemii nie będzie też czuwania strażaków naszej parafii przy „Grobie Pańskim” w Wielką Sobotę. Może być indywidualna adoracja.


Wigilia Paschalna. Czuwanie zmartwychwstania, czyli WIGILIA PASCHALNA, albo inaczej mówiąc Msza św. Zmartwychwstania (Rezurekcja) - najważniejsza w roku liturgicznym - zakończona w Polsce procesją rezurekcyjną, rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę , o g. 20.00. W celebracji Wigilii Paschalnej opuszcza się w tym roku obrzęd pobłogosławienia ognia na zewnątrz świątyni i procesję z paschałem. Liturgia rozpocznie się w prezbiterium przy ustawionym wcześniej paschale. Po uniesieniu zapalonego paschału w górę odśpiewane będzie jeden raz „Światło Chrystusa”. W tym czasie wierni zapalą swoje świece. Następnie paschał zostanie umieszczony na świeczniku i będzie uroczyście odśpiewane Orędzie Wielkanocne (Exsúltet).

Liturgia słowa odbędzie się według zwykłego porządku, ale ze zmniejszoną ilością czytań. W czasie „Liturgii chrzcielnej” będzie tylko odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie błogosławieństwa wody. Nie stosuje się również w tym czasie pokropienia ani nie sprawuje się sakramentu chrztu. Po Liturgii chrzcielnej nastąpi modlitwa powszechna i „Liturgia Eucharystyczna”. Po Modlitwie po Komunii św. będzie odśpiewany hymn „Te Deum”. Na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej celebrans udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz, przed drzwiami kościoła. Nie będzie też w tym roku procesji rezurekcyjnych.


W Dzień zmartwychwstania pierwsza Msza św. będzie o g. 7.00, a następne także według stałego porządku niedzielnego. Dodatkowa Msza św. błagalna w int. Ojczyzny z powodu pandemii będzie sprawowana o g. 15.00.


Mając na uwadze wprowadzenie od dnia 25 marca br. nowych ograniczeń co do liczby uczestników zgromadzeń liturgicznych przypominamy, że wszyscy jesteśmy zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania postanowień władz państwowych. We Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę.  Powyższe postanowienia obowiązują aż do odwołania. Prosimy o ich przestrzeganie! Być może na święta zmienią się te ograniczenia!


W celu lepszego przeżycia modlitwy w domach podczas Wielkiego Tygodnia
i Niedziel Wielkanocnych na stronach internetowych naszej parafii oraz mediów diecezjalnych będą udostępniane pomoce duszpasterskie (filmy, katechezy, nagrania, rozważania Słowa Bożego Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych, inne teksty). Dziś (niedziela Palmowa) o g. 10.30, w dni Triduum Paschalnego o godzinach wcześniej podanych oraz w niedzielę wielkanocną o g. 10.30 będziemy na żywo przez Internet transmitować nabożeństwa i liturgie z naszego kościoła w Błaszkach. Zapraszamy!


Wszystkim naszym parafianom życzymy zdrowia i wszystkich zapraszamy do solidarnej i wytrwałej modlitwy w int. szybkiego uporania się z epidemią koronawirusa w naszym kraju. Zachęcamy też naszych parafian do przyjmowania Chrystusa Eucharystycznego w komunii duchowej, do solidarności z potrzebującymi oraz do korzystania z różnych treści duchowych w mediach. Szczęść Wam Boże na owocne przeżywanie wydarzeń czasu Wielkiego Tygodnia!!