Dziś (niedziela) przeżywamy w naszej parafii odpust ku czci św. Rocha. Dziś też przeżywamy dzień solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Modlimy się za żywe i zmarłe ofiary tragedii w Bejrucie. Natomiast po wszystkich Mszach Świętych przed kościołami i kaplicami przeprowadzona będzie zbiórka ofiar do puszek , które zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych. Bóg zapłać!

Dziś rozprowadzamy nowy numer „Opiekuna”. W numerze polecamy między innymi artykuł: „Z krzyżem przez Polskę”, czyli rozmowę z Michałem Ulewińskim, który wyruszył w pieszą pielgrzymkę przez Polskę niosąc 15- kilogramowy krzyż. Młody człowiek podjął pokutę, aby zadośćuczynić za grzechy wszystkich Polaków. Nadal też rozprowadzamy książkę:„Wszystko o Spowiedzi”. Koszt książki – 10 zł., a „Opiekuna” – 2,50 zł. Zachęcamy do nabywania i czytania.

W naszym kościele parafialnym nadal codziennie po wieczornych Mszach św. będzie odmawiana „Koronka do Bożego Miłosierdzia” z suplikacjami w int. szybkiego ustania pandemii w Polsce oraz o pomyślność dla naszej Ojczyzny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Rodzicom tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych, którzy nie odebrali jeszcze zdjęć, filmów i obrazków pierwszokomunijnych nadal przypominamy, że pamiątki te znajdują się w kancelarii parafialnej; prosimy o jak najszybsze ich odebranie.

KOMUNIA ŚW. NA RĘKĘ

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem. Niedawno Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - abp Stanisław Gądecki przypomniał, że pandemia się nie skończyła i dlatego w poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, zaapelował ponownie do wszystkich wiernych o roztropność oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych. Zaapelował też do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych. Z powodu powszechnej pandemii korona wirusa Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji, w której pasterze Kościoła muszą podejmować niełatwe, ale konieczne decyzje, w duchu jedności i tradycji Kościoła, których celem jest dobro duchowe wiernych oraz troska o ich zdrowie i życie. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski już w marcu br. zaproponowało Biskupom Diecezjalnym wskazania odnośnie do sprawowania różnych czynności liturgicznych w czasie panującej pandemii. Jeżeli chodzi o wybór sposobu przyjmowania Komunii św.: do ust lub na rękę to hierarchowie przypomnieli, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust. W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać. W związku z powyższym aby umożliwić wiernych wybór sposobu przyjmowania Komunii św., a przy tym zachować jak największe bezpieczeństwo hierarchowie ustalili, że należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli więc część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Jednocześnie wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie. Dlatego i w naszej parafii od dziś wprowadzamy ten porządek przyjmowania Komunii św. podczas każdej Mszy św. : najpierw niech do księży udzielających Komunię św. przystąpią osoby, które chcą przyjąć Komunię św. na rękę, a osoby pragnące przyjąć Komunię do ust niech przyjmują ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Przyjmującym Komunię św. na rękę przypominamy, że podchodząc do rozdającego komunię należy wyciągnąć obie ręce tak, by prawa dłoń podtrzymywała lewą; prawa u dołu, lewa z góry - niby tron, gdyż masz przyjąć króla. Na tę lewą wklęsłą dłoń szafarz kładzie Hostię, a przyjmujący mówi Amen. Uświęcamy też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, by zeń nic nie uronić. Przyjmujący w ten sposób komunię powinien ją zaraz spożyć; zaraz, to znaczy tak, by udzielający Komunii szafarz mógł zobaczyć, że faktycznie ją spożywamy. Spożywa tak, że prawą ręką bierze Hostie leżącą w lewej ręce i wkłada do ust.

Bardzo prosimy wszystkich o dostosowanie się do wyżej wspomnianych wytycznych.