1.           W ubiegłą niedzielę po Mszach św., odbyła się zbiórka do puszek na klasztory klauzurowe naszej Diecezji. Zebraliśmy na ten cel 1060 zł. Bóg zapłać za złożone ofiary ! 

2.           Dziś rozprowadzamy nowy numer „Opiekuna”, w którym polecamy rozmowę z ks. biskupem Damianem Brylem, mianowanym przez papieża Franciszka Ordynariuszem diecezji kaliskiej. Polecamy też artykuły wielkopostne „Popiół i nawrócenie”, „Czas pustyni” oraz rozważania rekolekcyjne zatytułowane „Do głębi serca”. Zachęcamy do nabywania i czytania! 

3.            W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy w liturgii Kościoła Okres Wielkiego Postu i kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.  Msze św. w tym dniu będą o g. 7.00, 8.00 (w Brończynie), 9.00, 16.00 i 18.00.  W środę obowiązuje nas post ścisły ilościowy i jakościowy. Na liturgii w tym dniu będzie poświęcenie i posypanie głowy popiołem.  W czasie Wielkiego Postu nie używa się kwiatów do ozdabiania ołtarzy. 

4.           W związku z trwającą pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała „Notę na temat Środy Popielcowej" , objaśniając drobną modyfikację, której w tym roku ulegnie obrzęd posypania głów popiołem. Modyfikacja ta polega na tym, że po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc. 

5.           W czwartek, o g. 19.00, zapraszamy na cotygodniową adorację eucharystyczną. 

6.           W Wielkim Poście, jak co roku, będą w naszej świątyni parafialnej nabożeństwa pasyjne. W każdy piątek  o g. 17.00 będzie nabożeństwo „Drogi Krzyżowej”, a po niej Msza św., natomiast w niedziele o g. 17.00 będą „Gorzkie Żale”, a po nich Msza św. Zachęcamy wszystkich do udziału w tych nabożeństwach. 

7.           Diecezjalny referat ds. powołań w Kaliszu organizuje rekolekcje dla młodzieży męskiej z rocznika 2007 i starszej, które mają na celu rozpoznanie życiowego powołania. Rekolekcje odbędą się w budynku seminarium w Kaliszu (ul. Złota 144) w terminie: 26 – 28 lutego 2021 r. (rozpoczęcie w piątek o g. 17.00, a zakończenie w niedzielę obiadem o g. 12.00). Rekolekcje odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, uczestnicy będą mieszkać w pokojach jednoosobowych. Bliższe informacje o rekolekcjach można uzyskać u swoich księży. 

8.           Informujemy, że biskup kaliski Damian Bryl przedłużył dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do odwołania, zachęcając osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Jednocześnie biskup kaliski prosi aby wszyscy którzy mogą, zachowując przepisy sanitarne, uczestniczyli w życiu Kościoła poprzez udział w niedzielnej Mszy św., rekolekcjach i nabożeństwach pasyjnych oraz korzystali z sakramentu pokuty i pojednania. 

9.           Naszych parafian nadal prosimy o solidarną i wytrwałą modlitwę w int. szybkiego ustania pandemii w Polsce,  o ochronę przed nią naszych parafian,  oraz o pomyślność dla naszej Ojczyzny. W  naszym kościele parafialnym codziennie po wieczornych Mszach św. - tak jak dotychczas - we wspomnianych intencjach będzie odmawiana „Koronka do Bożego Miłosierdzia” z  suplikacjami. 

10.        Komunikat o „dniu pokuty i modlitwy ....” w piątek 19 lutego br., o g. 19.30 w katedrze kaliskiej.