Drodzy Parafianie, Szanowni Państwo !

Po raz kolejny występujemy przed Wami jako przedstawiciele Rady Parafialnej aby zdać relację z wykonanych w ostatnim czasie inwestycji materialnych w naszej Parafii i serdecznie Wam podziękować, a zarazem zaapelować o dalsze zrozumienie, odpowiedzialność i wsparcie.

W ostatnich latach przeprowadziliśmy renowację zewnętrzną kościoła św. Anny w Błaszkach, polegającą na położeniu nowej elewacji oraz wymianie bądź odnowieniu wszystkich okien. Inwestycja ta została sfinalizowana w 2018 r.

W 2019 r. rozpoczęliśmy realizację dwóch kolejnych inwestycji remontowo-budowlanych przy odnowionym kościele.

Pierwszą z nich było wykonanie kanalizacji deszczowej wokół kościoła, która odprowadza wody opadowe z połaci dachowej oraz wody deszczowe i roztopowe z terenu przykościelnego do istniejącej już kanalizacji i studni, zlokalizowanej przy ul. Kościuszki w Błaszkach.

Drugą inwestycją było rozebranie zdeformowanego traktu procesyjnego wokół kościoła oraz wykonanie nowego traktu z opaską z tłucznia kamiennego wokół kościoła i aleją z tzw. trelinki od ul. Kościelnej na plac przykościelny, służącą np. do transportu z trumnami zmarłych.

Wartość dwóch ostatnich, zakończonych na początku 2020 r. inwestycji, wyniosła ok. 280.000 zł. Należne pieniądze pozyskaliśmy ze zbiórek parafialnych, z dzierżawy gruntów parafialnych, od sponsorów oraz z dotacji Gminy Błaszki. Na dzień dzisiejszy do pełnej spłaty pozostało nam jeszcze 23.000 zł.

Drodzy Parafianie, Szanowni Państwo!

Dziękując Bogu za dotychczasowe osiągnięcia z nadzieją znów patrzymy w przyszłość. Kolejną inwestycją, którą planujemy rozpocząć latem tego roku, będzie generalny remont ogrodzenia kościelnego wymurowanego ok. 1810 r. Chodzi nam o to żeby cały zespół kościoła parafialnego p.w. św. Anny, czyli otoczenie kościoła wraz z ogrodzeniem były integralnie odnowione. Ostatni generalny remont tego ogrodzenia był przeprowadzony w 1906 r. Realizacja zaplanowanych aktualnie prac remontowych przy ogrodzeniu korzystnie wpłynie na ekspozycję zabytkowego zespołu kościoła.

W pierwszej kolejności chcemy dokonać remontu frontowej części ogrodzenia zewnętrznego kościoła, tzn. parkanu od strony zachodniej, czyli na całym odcinku wejścia głównego od ulicy do kościoła. Całość tej części parkanu jest mocno zniszczona, wybrzuszona, wychylona od pionu, zawilgocona i grozi zawaleniem. Dlatego też całość starego parkanu od frontu (zarówno ściany, słupki, jak i fundamenty) należy rozebrać i na wzór starego wszystko wykonać od nowa na nowym materiale. Fundament parkanu będzie wykonany z betonu ze zbrojeniem, z którego należy wyprowadzić zbrojenie słupków żelbetowych. Od strony ulicy fundament pójdzie w głąb na głębokość ok.100 cm poniżej chodnika, a następnie w górę do poziomu kostki. Grubość tego fundamentu, zarówno w ziemi jak i na zewnątrz do poziomu kostki będzie wynosić 50 cm. Ściany parkanu mają mieć grubość ok. 40 cm. Parkan co 220 cm. będzie przedzielany słupami żelbetowymi. Ściany parkanu będą otynkowane trzema warstwami tynku renowacyjnego. Parkan jest elementem zakomponowania otoczenia zabytkowego kościoła więc jego wygląd powinien być dostosowany odpowiednio do zewnętrznej aranżacji barokowego kościoła. Dlatego na koniec planowane jest pomalowanie całego parkanu na kolor zbliżony do kolorystyki zewnętrznej elewacji kościoła farbami z firmy „Kreisel”. Natomiast daszek (tzw. „czapa”) parkanu będzie pokryty odpowiednią blachą.

Planowany remont będzie miał charakter zachowawczy, odtworzeniowy, bez wprowadzania zmian w istniejącym sposobie ukształtowania parkanu i nie wpłynie negatywnie na walory ekspozycyjne kościoła oraz jego otoczenia ani nie spowoduje w inny sposób uszczerbku dla walorów chronionego obszaru. Chodzi o to aby zatrzymać proces postępującej degradacji obiektu spowodowanej warunkami atmosferycznymi oraz poprawić estetykę miasta, którego centrum stanowi kościół i jego najbliższe otoczenie wraz z ogrodzeniem. Przewidywany koszt rozebrania starej i wykonania na nowo frontowej części parkanu kościelnego, związany z zakupem materiału budowlanego oraz zatrudnieniem firmy budowlanej, projektanta, inspektora nadzoru, archeologa oraz z pozyskiwaniem stosownej dokumentacji wyniosą ponad 100.000 zł. W drugim etapie prac remontowo-budowlanych, po wykonaniu frontowej części parkanu, przystąpimy do renowacji pozostałej części ogrodzenia kościelnego.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Błaszki oraz Radzie Miejskiej w Błaszkach, która na wniosek Parafii św. Anny w Błaszkach, przyznała w tym roku dotację w wysokości 20.000 zł. na wyżej wspomnianą inwestycję. Po spełnieniu szczegółowych warunków udzielenia dotacji pieniądze te zostaną przelane na nasze konto parafialne. Na powyższy cel przeznaczymy również, jak co roku, pieniądze z dzierżawy gruntów parafialnych. Będziemy znów wnioskować o dotacje w różnych instytucjach i będziemy szukać sponsorów. Nade wszystko jednak liczymy nadal na wsparcie naszych parafian, umożliwiając im składanie stosownych ofiar podczas tegorocznej kolędy oraz kontynuując comiesięczną kwestę przykościelną. Ufamy, że ludzie dobrej woli, zachęceni efektem dotychczasowych prac renowacyjnych przy naszej świątyni, zechcą nadal wspierać kontynuację tego dzieła. Liczymy szczególnie na tych, którzy dotychczas z różnych powodów nie mogli bądź nie chcieli finansowo wesprzeć naszego przedsięwzięcia.

Hojnego i radosnego dawcę miłuje i wynagradza Bóg. Dlatego dziękując wszystkim ofiarodawcom za dotychczasową troskę prosimy nadal o zrozumienie i dalsze wsparcie naszej inwestycji. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkim ofiarodawcom, a św. Józef, Opiekun Najświętszej Rodziny troszczący się o jej duchowe i materialne potrzeby wspiera i nas w realizacji dobrych zamierzeń. Bóg zapłać!