Kościół, Polska i świat okiem Gościa Niedzielnego

  1. Apelujemy do władz państwowych, aby podjęły skuteczne działania w celu ukarania sprawców tego haniebnego aktu wandalizmu oraz do takiego wychowywania ludzi, aby w przyszłości uniknąć podobnych wypadków – pisze Zgromadzenie Katolików Ziemi Świętej, zrzeszające wyznawców Chrystusa różnych rytów, po kolejnym ataku na katolicki cmentarz.
  2. Liderem październikowego rankingu zaufania do polityków przygotowanego przez CBOS jest prezydent Andrzej Duda - ufa mu 66 proc. badanych, nie ufa 24 proc. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 54 proc., nie ufa 28 proc. Trzecie miejsce ma Paweł Kukiz, któremu ufa 50 proc., a nie ufa 21 proc.
  3. Franciszek otwarty, ale nie ma zaproszenia.
  4. Stany Zjednoczone w czwartek wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami wz. z afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował w piątek PAP Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.
  5. Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE przychylił się w pełni do wniosku KE w tej sprawie. Chce m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów.