Kościół, Polska i świat okiem Gościa Niedzielnego

  1. W Republice Środkowoafrykańskiej doszło do kolejnej masakry ludności cywilnej. W wyniku serii akcji odwetowych przeprowadzanych przez dwa zwalczające się ugrupowania ex-seleka i antibalaka zginęło co najmniej 50 osób, w tym wiele dzieci. Wśród ofiar jest też jeden kapłan.
  2. Coraz trudniejsza staje się sytuacja mniejszości religijnych w Nepalu.
  3. O tym, że rolą państwa jest zapewnienie ochrony każdemu obywatelowi, także w jego pierwszym etapie życia i że właśnie wtedy potrzebuje on najwięcej ochrony i troski, mówił bp Mirosław Milewski w Narodowym Dniu Życia w Rypinie w diecezji płockiej. - W Narodowym Dniu Życia trzeba z całą mocą powtórzyć nauczanie Kościoła, że aborcja nigdy nie była, nie jest i nie będzie OK - podkreślił bp Milewski.
  4. Polski misjonarz, ks. Adam Bartkowicz, który 20 marca utonął w oceanie w Dar Es Salaam w Tanzanii, zginął ratując swojego kolegę - kapłana. Świadectwo uratowanego i jedynego świadka tego zdarzenia opublikowano na stronie internetowej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Pogrzeb ks. Bartkowicza odbędzie się w środę w jego rodzinnej parafii pw. Matki Bożej Anielskiej.
  5. Podczas II wojny światowej kapłani byli jedną z najbardziej prześladowanych grup społecznych. Wśród Polaków, którzy pomimo licznych zagrożeń ratowali ludność żydowską i stali w opozycji do narzuconej władzy, byli rzymskokatoliccy biskupi i administratorzy diecezjalni – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.