Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. w kanonie nr. 537 określa, że „W każdej parafii powinna być rada do spraw ekonomicznych, która rządzi się nie tylko przepisami prawa powszechnego, lecz także normami wydanymi przez biskupa diecezjalnego. Wierni dobrani zgodnie z tymi normami świadczą proboszczowi pomoc w administrowaniu dobrami parafialnymi”.

Zamknięty dnia 25 marca 2009 r. Synod Diecezji Kaliskiej ustanawiający prawo diecezjalne Kościoła Kaliskiego postanowił również, że w każdej parafii należy ustanowić Parafialną Radę do spraw ekonomicznych, zwaną tradycyjnie Radą Parafialną. Jest ona organem doradczym i wspomagającym proboszcza w administrowaniu dobrami materialnymi parafii. Członków Rady Parafialnej wybiera proboszcz po konsultacji z wiernymi. W skład Rady powinni wchodzić parafianie cieszący się powszechnym zaufaniem, głęboko religijni, szczerze oddani Kościołowi i chcący lojalnie współpracować z proboszczem, aktywni, zorientowani w problemach ekonomicznych i finansowych. Członkostwo w radzie jest funkcją społeczną, honorową i bezpłatną. Radni nie otrzymują specjalnych przywilejów, ale jest to funkcja niosąca za sobą odpowiedzialność za sprawy gospodarcze parafii. Proboszcz po ustaleniu składu Rady, przedstawia go Kurii Diecezjalnej. Rada wybiera spośród siebie przewodniczącego zebrań, jego zastępcę oraz sekretarza. Proboszcz w porozumieniu z przewodniczącym zwołuje posiedzenia Rady, określa ich porządek i w nich uczestniczy. Z każdego posiedzenia sekretarz Rady powinien sporządzić protokół, który pozostanie w archiwum parafialnym. O najważniejszych sprawach z posiedzeń Rady należy powiadomić parafian w ogłoszeniach parafialnych.

Po konsultacji z wiernymi proboszcz parafii Błaszki w dniu 22 października 2012 r. (liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, papieża)wybrał następujących członków Rady Parafialnej:

1. Grabowski Wojciech – przewodniczący zebrań - Błaszki
  2. Świderski Tadeusz – zastępca przewodniczącego - Żelisław
  3. Chorąziak Marcin– sekretarz - Błaszki
  4. Bratuszewski Jan - Żelisław
  5. Grabowski Grzegorz - Błaszki
  6. Janczak Edward - Kwasków
  7. Kowalczyk Jarosław - Żelisław
  8. Łuczak Bolesław - Chrzanowice
  9. Marucha Stanisław - Woleń
  10. Pastusiak Józef - Brończyn
  11. Piontczak Jerzy - Brzozowiec
  12. Podgórski Krzysztof - Błaszki
  13. Przybylska Wioletta - Brzozowiec
  14. Sobczak Ireneusz - Domaniew
  15. Wiktorowski Andrzej - Borysławice
  16. Winowska Iwona - Błaszki

Nowa Rada, – na swoim pierwszym posiedzeniu – wybrała spośród siebie przewodniczącego zebrańGrabowskiego Wojciecha z Błaszek, jego zastępcęŚwiderskiego Tadeusza z Żelisławia Wsi oraz sekretarzaChorąziaka Marcina z Błaszek.

Parafialna Rada Duszpasterska

Synod Diecezji Kaliskiej zdecydował również, że w każdej parafii należy powołać Parafialną Radę duszpasterską. Rada, mając głos doradczy, wspomaga proboszcza w owocnym i skutecznym organizowaniu duszpasterstwa parafii i kierowaniu nim.Cele i zadania tej Rady są następujące:

- rozeznawanie sytuacji duszpasterskiej,

- poszukiwanie rozwiązań problemów duszpasterskich jakie pojawiają się we wspólnocie parafialnej,

- przygotowanie sposobów przeżywania i obchodzenia uroczystości parafialnych,

- troska o okolicznościowe dekoratorstwo religijno-kościelne,

- wyczulanie ludzi na niebezpieczeństwo „milczącej apostazji” (nowa forma ateizmu), demoralizacji, relatywizmu, indyferentyzmu itp.

Członkowie Rady duszpasterskiej w Błaszkach

1. Drobnik Elżbieta – przewodnicząca zebrań - Domaniew

2. Wierucka Zofia - zastępca przewodniczącego - Błaszki

3. Szczepańska Jolanta – sekretarz - Borysławice

4. Burdelak Mirosław - Kostrzewice

5. Dalecka Aleksandra - Zawady

6. Felińska Anna - Kołdów

7. Jurek Józefa - Żelisław

8. Jarominek Włodzimierz - Smaszków

9. Kaczmarek Barbara - Błaszki

10. Kołodziejczak Jan - Kwasków

11. Krawczyk Maria - Żelisław

12. Kurdyk Jan - Brzozowiec

13. Malinowski Stanisław - Błaszki

14. Meler Mateusz - Adamki

15. Mencel Marian - Błaszki

16. Musielak Stanisław - Bukowina

17. Mariusz Walczak - Organista

18. Pustelnik Piotr - Kokoszki

19. S. Aleksandra Sawiełajć - Przełożona sióstr „Obliczanek”

20. Spychała Zbigniew - Błaszki

21. Szczepańska Teresa- Kokoszki

22. Tokarek Sylwester - Błaszki

23. Wikariusz

24. Wikariusz

Niech Bóg błogosławi wszystkim członkom Rady Parafialnej aby przez dobrą i owocną współpracę ze swoim proboszczem przyczyniali się do pomnażania dobra duchowego i materialnego swojej parafii.

Ks. Jerzy Mikołajewski, proboszcz