W minionym tygodniu w zakrystii, od strony plebanii, wykonano i zamontowano nowe drzwiczki przy wnęce na umywalkę, a dotychczasową komodę przekształcono na szafkę przeznaczoną do przechowywania różnego rodzaju sprzętu kościelnego. Dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych sfinansowały wyżej wymienione prace w kwocie 500 zł. Serdeczne Bóg zapłać!

 

Dziś (Niedziela Palmowa) na wszystkich Mszach św. jest pobłogosławienie palm, ale nie ma procesji z palmami. Dziś na placu kościelnym przed każdą Mszą św. można nabywać nowe palemki za dobrowolną ofiarą od dzieci z ERM-u Zachęcamy. Dziś też rozprowadzamy nowy, świąteczny numer „Opiekuna”. Zachęcamy do nabywania i czytania.

 

Dziś Radni Parafialni przeprowadzą – jak co miesiąc - zbiórkę pieniężną na rzecz ostatecznego sfinansowania 2 ostatnich inwestycji kościelnych. Składając podziękowanie dotychczasowym ofiarodawcom nadal prosimy wszystkich o zrozumienie i dalsze wsparcie naszych inwestycji.

 

Triduum Paschalne. Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych liturgiach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy podtrzymujemy w tym roku zwyczaj tzw. „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”. W przypadku „ciemnicy” będzie to stałe tabernakulum do którego dodajemy odpowiednią dekoracje kwiatową. „Grób Pański” będzie w tym samym miejscu co każdego roku!

 

W Wielki Czwartek wieczorną Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o g. 18.00 rozpoczynamy Triduum Paschalne czyli święta wielkanocne. Po Mszy św. przez trzy godziny, aż do 23.00 kościół będzie otwarty i będzie możliwość adorowania w ciszy Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Zapraszamy ! 


W Wielki Piątek kościół będzie otwarty od g. 8.00 i będzie możliwość Adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie przez cały dzień aż do g. 23.00. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Z wiadomych powodów w tym roku nie będzie Drogi Krzyżowej z cmentarza do kościoła. Liturgia Wielkopiątkowa, koncentrująca nas na tajemnicy Krzyża Świętego rozpocznie się o g. 18.00. W tym roku rezygnujemy z adoracji indywidualnej Krzyża i wspólnie oddawać będziemy cześć Krzyżowi, bez bezpośredniego kontaktu, klęcząc na swoich miejscach i śpiewając stosowną pieśń. Po Modlitwie po Komunii św. Najświętszy Sakrament przeniesiony będzie w monstrancji do tzw. „Grobu Pańskiego” i tam wystawiony będzie do indywidualnej adoracji. W okresie pandemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie. Ofiary z wielkiego Piątku składane na tacę lub do skarbonki znajdującej się pod figurą św. Antoniego na filarze pod chórem przeznaczone będą, jak co roku, na utrzymanie świątyń chrześcijańskich w Ziemi Świętej oraz na kwiaty do tzw. „Grobu Pańskiego” w naszej świątyni. Bóg zapłać!

W Wielką Sobotę umożliwiamy wiernym adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim i bardzo do niej zachęcamy pamiętając o normach sanitarnych. Nie będzie stania przy Grobie Pańskim strażaków. Adoracja będzie od g. 8.00 do 20.00. W tym dniu obowiązuje nas post od pokarmów mięsnych i zalecany jest post tak ścisły jak w Wielki Piątek. W sobotę też odbędzie się błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny, ale wyłącznie z zachowaniem norm sanitarnych (limit osób, dystans, zakrywanie ust i nosa), które w miarę sprzyjających okoliczności urządzać będziemy na zewnątrz kościoła i innych obiektów. Zachęcamy, aby w poświęceniu brały udział tylko przedstawiciele rodzin. Przed kościołem błaszkowskim błogosławienie pokarmów będzie od g. 9.00 do 15.00 (co godzinę), a w terenie: Domaniew i Kwasków o g. 11.00, a Brończyn i Żelisław o g. 11.30. Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, zachęcamy do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. 


Wigilia Paschalna. Czuwanie zmartwychwstania, czyli WIGILIA PASCHALNA, albo inaczej mówiąc Msza św. Zmartwychwstania (Rezurekcja) - najważniejsza w roku liturgicznym - zakończona w Polsce procesją rezurekcyjną, rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę , o g. 20.00. W celebracji Wigilii Paschalnej opuszcza się w tym roku obrzęd pobłogosławienia ognia na zewnątrz świątyni i procesję z paschałem. Liturgia rozpocznie się w prezbiterium przy ustawionym wcześniej paschale.

Na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej celebrans udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz, przed drzwiami kościoła. Nie będzie też w tym roku procesji rezurekcyjnych.

 

W Dzień zmartwychwstania pierwsza Msza św. będzie o g. 7.00, a następne także według stałego porządku niedzielnego. Dodatkowa Msza św. błagalna w int. ustania pandemii będzie sprawowana o g. 15.00.

W związku z zaostrzeniem rygorów sanitarnych znów prosimy wiernych o bezwzględne przestrzeganie limitu osób w kościele, dystansu (minimum 1,5 m. odległości pomiędzy wiernymi) oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa przy użyciu maseczki. W celu bezpiecznego uczestnictwa w nabożeństwach po wyczerpaniu limitu osób w kościele zapraszamy pozostałych wiernych do przebywania w czasie nabożeństw na zewnątrz świątyni. 


Przypominamy, że w związku z pandemią koronawirusa nadal aktualna jest dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. udzielona przez biskupa kaliskiego wszystkim wiernym naszej diecezji i tymczasowo przebywającym na jej terenie. Ci którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć we Mszy św. w kościele powinni korzystać z transmisji Mszy św. niedzielnych w mediach i przyjmować Komunię św. na sposób duchowy.

W celu lepszego przeżycia modlitwy w domach i łączności ze wspólnotą parafialną będziemy na żywo przez Internet transmitować nabożeństwa i liturgie z naszego kościoła w Błaszkach - w dni Triduum Paschalnego o godzinach wcześniej podanych, a w niedzielę wielkanocną o g. 10.30. Zapraszamy do skorzystania! 


Wszystkim naszym parafianom życzymy zdrowia i wszystkich zapraszamy do solidarnej i wytrwałej modlitwy w int. szybkiego uporania się z epidemią koronawirusa w naszym kraju. Zachęcamy też naszych parafian do solidarności z potrzebującymi oraz do korzystania z różnych treści duchowych w mediach. Szczęść Wam Boże na owocne przeżywanie wydarzeń czasu Wielkiego Tygodnia!