W minioną środę odbyło się  na plebani kolejne spotkanie Rady Parafialnej. Obrady Rady trwały prawie 5 godzin. Przedmiotem obrad były zarówno duchowe jak i materialne dobra naszej parafii. Ksiądz proboszcz przedstawił Radzie na piśmie szczegółowy i dokładny stan rocznych finansowych przychodów i rozchodów w naszej parafii. Zwyczajne wpływy do „kasy parafialnej” (głównie z „tac” i odpowiedni procent z „kolędy”) równoważą się zasadniczo z wydatkami parafialnymi (głównie świadczenia do „kasy diecezjalnej” i opłaty związane z funkcjonowaniem różnego rodzaju działalności parafialnej). W kasie parafialnej jest na razie duży deficyt z racji zadłużenia na rzecz koniecznych remontów plebani. Deficyt ten jest sukcesywnie zmniejszany przez tzw. comiesięczną „tacę inwestycyjną” oraz odpowiedni procent ofiar „kolędowych”.

Jeżeli chodzi o cmentarz to na razie największym problemem są  koszty związane z wywozem śmieci z cmentarza. W ostatnim roku te koszty wyniosły prawie 30.000 zł. Na to muszą się więc znaleźć pieniądze. Pieniądze na to są z tzw. pokładnego (zgodnie z prawem cmentarnym obowiązuje opłata dzierżawy za miejsce na grób na okres 20 lat) i z tzw. pomnikowego (10 % od wartości pomnika). Ale to absolutnie nie pokrywa kosztów związanych z usunięciem śmieci. Dlatego wspólnie z Radą ustaliliśmy, że odtąd dodatkowo przy każdym pogrzebie, poza dotychczasowymi ofiarami składanymi z racji pogrzebu, osoby zgłaszające pogrzeb będą w kancelarii parafialnej składać jeszcze jednorazowo kwotę 200 zł. na usunięcie śmieci z cmentarza.

Kolejną  kwestią, podjętą na ostatnim zebraniu Rady Parafialnej, jest konieczny remont kaplicy cmentarnej p.w. św. Jana Ew. Podjęliśmy już pierwsze kroki związane z wpisem kaplicy do rejestru zabytków i z ubieganiem się o dotacje na remont kaplicy. Na jakiekolwiek dotacje jednak można liczyć tylko pod warunkiem, że parafia będzie miała 50% udziału własnego w tych remontach. Należy więc już gromadzić pieniądze na ten cel, aby starać się o dotacje i w przyszłym roku rozpocząć remonty kaplicy przewidziane na kilka lat. Dlatego Rada postanowiła, że w tym roku będzie na cmentarzu - w dniu 1 XI - kwesta na rzecz remontów kaplicy cmentarnej. Kwesta będzie się odbywać w trzech miejscach przy cmentarzu przez uprawnione do tego osoby z odpowiednimi identyfikatorami. Nie będzie na cmentarzu  w tym dniu dodatkowej tacy ani innej zbiórki, tylko z tej kwesty będzie odjęta odpowiednia ofiara, którą każda parafia z tego dnia jest zobowiązana odprowadzić do kasy diecezjalnej.

Rada ustaliła również, że należy położyć większy nacisk na utrzymanie czystości w naszym kościele par. O tym szerzej będę  informował przy innej okazji.

Dziś  rozprowadzamy nowy numer naszego pisma dekanalnego „Szukajmy Razem”. Temat przewodni tego numeru brzmi: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Poza stałymi tematami aktualny numer pisma jest zdominowany przede wszystkim przez tematykę sportu i zdrowia. Publikujemy między innymi wywiad z młodą mistrzynią Polski w biegach na 400 m., pochodzącą i mieszkającą na terenie naszej parafii. Prezentujemy też ośrodki zdrowia z terenu naszego dekanatu. Z racji przeżywanego aktualnie w Kościele Powszechnym Roku kapłańskiego zamieszczamy wypowiedzi różnych kapłanów i propagujemy szczególny Apostolat modlitwy za kapłanów. Ponadto wspominamy i opisujemy dużą ilość ciekawych i ważnych wydarzeń mających miejsce na terenie naszej gminy i dekanatu w ostatnim czasie. Zachęcam więc bardzo do nabywania i czytania. Koszt jednego egz. 3 zł.

Dziś  w Kościele rozpoczynamy kolejny – 65 Tydzień Miłosierdzia. Niech będzie on szczególną inspiracją do rozbudzenia wyobraźni miłosierdzia u każdego z nas.

Jutro przypada 29 rocznica święceń  biskupich Biskupa Diecezjalnego –  pamiętajmy o modlitwie za naszego Pasterza.

W czwartek o 19.00 zapraszam, jak co tydzień, na adorację Jezusa Eucharystycznego a po niej na spotkanie formacyjne na plebanię.

W piątek o 19.30 kolejna katecheza przedmałżeńska dla młodzieży ponadgimnazjalnej.

Dziś o 18.00 ostatnia już „przyspieszona” katecheza przedmałżeńska połączona z egzaminem.

W przyszłą niedzielę, z racji drugiej niedzieli miesiąca, będzie tzw. taca inwestycyjna przeznaczona na potrzeby remontowe w parafii. Natomiast po Mszach św. w przyszłą niedzielę  będzie, jak co roku, zbiórka na Papieski Fundusz stypendialny. Bóg zapłać za ofiary jakie zechcecie złożyć na te cele.

Przeżywamy miesiąc różańcowy. Każdego dnia zapraszamy na Różaniec tu do świątyni dzieci - o g. 17.00, a dorosłych po Mszy - o g. 18.00.

Zachęcamy, jak co roku, do zamawiania wypominków rocznych i jednorazowych za zmarłych.